Menu

Szkoła Podstawowa im. Szybowników Polskich w Bezmiechowej Dolnej kształci i wychowuje najmłodsze pokolenia już ponad czterdzieści lat.

W tym okresie naszą placówkę oświatowo-wychowawczą odwiedziło wielu znamienitych gości.

W sierpniu 1977r. zaszczyciła nas swoją obecnością pani Wanda Modlibowska, wybitna pilotka szybowcowa i wielokrotna mistrzyni Polski w szybownictwie. Miała na swoim koncie wiele rekordów krajowych i światowych. Ze wzruszeniem wspominała lata 30-te, gdzie jako młoda pilotka uczestniczyła w kursach szybowcowych organizowanych przez Szkołę Szybowcową w Bezmiechowej.

W roku 1997 zawitał w progi naszej szkoły pan Tadeusz Góra. Pierwszy w świecie zdobywca medalu Lilienthala. Znakomity pilot szybowcowy i samolotowy, wielokrotny rekordzista i mistrz Polski w szybownictwie. Począwszy od tego roku kilkakrotnie odwiedził nas wraz ze swoją małżonką Laurą. Był serdecznym przyjacielem naszej szkoły, przekazał nam do Izby Tradycji wiele cennych pamiątek, jak medal Lilienthala, Krzyże Walecznych, Krzyże Zasługi i odznaki szybowcowe. Wspomagał uczniów
m. in. fundował im wspólnie z innymi pilotami komputery, upominki mikołajkowe i sprzęt narciarski.

W czerwcu 1999r. odwiedziła naszą szkołę pani Irena Kempówna-Zabiełło. Wybitna pilotka szybowcowa, zdobywczyni wielu nagród. Dla naszej młodzieży ufundowała roczną prenumeratę popularno-naukowego miesięcznika National Geografic. Po tej pierwszej wizycie jeszcze przez kolejnych kilka lat gościła w naszej placówce oraz wysyłała słodycze naszym uczniom.

Również w czerwcu 1999r. zawitał do nas pan Edward Mikulski. Pilot szybowcowy i zdobywca wielu nagród. Wraz ze swoimi kolegami-pilotami zakupił dla naszej młodzieży zeszyty i przybory szkolne. Podobnie jak wspomniani piloci odwiedził naszą szkołę jeszcze kilkakrotnie.

W pierwszą rocznicę nadania szkole imienia tj. w czerwcu 2000 r. przybyła do nas pani Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska, córka Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Pilotka szybowcowa i samolotowa. W czasie II wojny światowej brała udział w bitwie o Anglię.

We wrześniu 2002 r. w progi naszej szkoły zawitała pani Adela Dankowska,  zdobywczyni medalu Lilienthala oraz wielu nagród krajowych i zagranicznych. Towarzyszył jej małżonek Józef Dankowski. Wraz ze swoim mężem i kolegami-pilotami zakupiła dla nas nowoczesny komputer.

We wrześniu 2008r. naszą szkołę odwiedziła pani Irena Kostka, siostra Pelagii Majewskiej. Znana pilotka szybowcowa.

W listopadzie 1993r. dokonując wizytacji duszpasterskiej przybył do naszej szkoły metropolita przemyski Jego Ekscelencja ksiądz arcybiskup Józef Michalik. Po spotkaniu z panią dyrektor, nauczycielami, pracownikami szkoły oraz uczniami udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Zaś w maju 1998r. gościł u nas ksiądz biskup Stefan Moskwa, biskup pomocniczy diecezji przemyskiej. Do braci szkolnej skierował dobre i ciepłe słowo a opuszczając szkolne mury wszystkim pobłogosławił.

Począwszy od 1998r. i przez kolejne następne lata częstym gościem naszej szkoły jest pan Tadeusz Chwałczyk. Bardzo bliski przyjaciel pana Tadeusza Góry. Autor wielu opracowań i artykułów poświęconych tematyce szybowcowej m. in. popularnej lektury „ Bieszczadzkie szybowiska”, w której to opisał wspaniałe wyczyny i rekordy wspomnianych wcześniej pilotów. Swoimi publikacjami w znacznej mierze przyczynił się do reaktywowania Szkoły Szybowcowej w Bezmiechowej. Jest też autorem wspaniałej książki poświęconej panu Tadeuszowi Górze „Medalowe wzloty”.

Od czerwca 1999r.  kilkakrotnie odwiedzał nas pan prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski– rektor Politechniki Rzeszowskiej a w lutym 2006r. przybył do naszej placówki nowo wybrany rektor Politechniki Rzeszowskiej pan prof. dr hab. inż. Andrzej Sobkowiak.

Od lutego 2002 roku Politechnika Rzeszowska otoczyła swoim patronatem naszą szkołę i od tego czasu pracownicy tej uczelni co roku przyjeżdżają do nas i obdarowują naszych uczniów paczkami noworocznymi wypełnionymi słodyczami.

Kontakt

Szkoła Podstawowa
im. Szybowników Polskich
w Bezmiechowej Dolnej

Bezmiechowa Dolna 215
38-600 Lesko
tel. 134696461

e-mail: spbezmiechowa1@op.pl

www.spbezmiechowa.pl
Certyfikat
W roku szkolnym 2002/2003 nasza szkoła otrzymała certyfikat "Szkoła z klasą". Braliśmy udział w akcji organizowanej przez "Gazetę Wyborczą" oraz Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Aleksandra Kwaśniewskiego.