W sobotę 08.06.2019r. o godzinie 8 rano spod szkoły wybraliśmy się z dziećmi, nauczycielami i rodzicami na wycieczkę do „Pijalni Czekolady” w Korczynie. Był to piękny, upalny dzień, pełen pozytywnych emocji i wrażeń.

Kiedy dotarliśmy do Fabryki Pani kierowniczka oprowadzała nas po pomieszczeniach, gdzie znajdowały się smakowite, przeróżne wyroby czekoladowe oraz urządzenia do produkcji czekolady np. piec do prażenia ziaren kakao, wyciskarka do masła kakaowego. Nasze spotkanie z czekoladą zaczęliśmy od jej degustacji. Były to: czekolada biała, mleczna, gorzka. Wszystkie wyglądały wyjątkowo i smakowały przepysznie. Jednak dowiedzieliśmy się od Pani, że najzdrowszą czekoladą jest „gorzka”, która zawiera najwięcej magnezu. Można ją spożywać np. w czasie nauki. Pani doradziła nam, abyśmy jak najmniej jedli białą czekoladę, gdyż nie zawiera ani magnezu ani kakao tylko sam tłuszcz.

Mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda drzewo kakaowca, które rośnie w tropikalnym klimacie – w Afryce, ale można je też spotkać w Ameryce Środkowej, a jego owoce to KABOSY, które mogą być koloru: białego, zielonego, pomarańczowego czy brązowego. Pani pokazała nam również ziarna kakao z różnych zakątków świata. Mogliśmy je powąchać i dotknąć. Po pokazie „od ziarenka do kakao” przeszliśmy do wyrobów czekoladowych: czekolady i lizaka. Każdy z nas miał różne suszone owoce do dekoracji.

Następnie oglądaliśmy film pt. „Pochodzenie kakao, historia kakao i czekolady”. Był on bardzo ciekawy, pokazywał życie ludzi w Afryce i ich ciężką pracę w wielkim upale. Po seansie Pani zapowiedziała konkurs dotyczący naszych zajęć z czekoladą. Do wygrania był „złoty bilet” o wartości 25 złotych do wykorzystania w pijalni. Aby go zdobyć należało jak najdokładniej odpowiedzieć na zadawane pytania. Do finału przeszło troje dzieci: dziewczynka z kl. I i dwóch chłopców – z kl. II i III, ale „Złoty bilet” w rezultacie przypadł dziewczynce.

Po skończonych zajęciach pięknie podziękowaliśmy, a pani bardzo nas pochwaliła za dobre zachowanie. Dzieci skorzystały z placu zabaw i interaktywnej podłogi, kupiły sobie lody i różne wyroby czekoladowe.  

Kolejną atrakcją okazała się galeria samochodów bajkowych, filmowych i wyścigowych. Dzieci miały możliwość wejścia do aut  i poczucia się choć przez chwilę kierowcami. Były bardzo szczęśliwe, ponieważ niektóre pojazdy mówiły.  Po prezentacji samochodów ruszyliśmy do Odrzykonia na ruiny zamku. Tam czekała na nas pyszna kiełbaska z ogniska i herbatka.

To była piękna wycieczka pełna rozmaitych niespodzianek i niezapomnianych wrażeń.

Tekst i fot.: Kamila Fedak

Comments are closed.

Kontakt

Szkoła Podstawowa
Fundacji "Elementarz"
im. Szybowników Polskich
w Bezmiechowej Dolnej

Bezmiechowa Dolna 215
38-600 Lesko
tel. 134696461

e-mial: spbezmiechowa1@op.pl
www.spbezmiechowa.pl
Certyfikat
W roku szkolnym 2002/2003 nasza szkoła otrzymała certyfikat "Szkoła z klasą". Braliśmy udział w akcji organizowanej przez "Gazetę Wyborczą" oraz Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Aleksandra Kwaśniewskiego.