„(…) Wolność to diament do oszlifowania
A zabłyśnie blaskiem nie do opisania (…)”. Marek Grechuta

W tym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Warto przypomnieć, że po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję, w 1918 roku nasz ukochany kraj odzyskał wolność. Aby upamiętnić tę ważną dla naszej ojczyzny datę, nasza szkoła zorganizowała kilka wydarzeń o tematyce niepodległościowej.

Na początek, zobaczmy na kalendarium obchodów tej okrągłej rocznicy w naszej szkole:

  1. 18 października – wewnątrzszkolny konkurs na klasowe wykonanie plakatów o tematyce niepodległościowej

Pierwszą rzeczą jaką nasi uczniowie zrobili, aby uczcić pamięć o wyzwoleniu naszego kraju z jarzma 123- letniej niewoli były plakaty. Każda klasa wykonała swoją pracę plastyczną, którą następnie prezentowała podczas apelu szkolnego zorganizowanego specjalnie z tej okazji. Jury złożone z nauczycieli jednogłośnie zdecydowało, że pierwsze miejsce należy się wszystkim klasom jednocześnie. Wszyscy uczniowie bardzo się starali i dzięki ich zaangażowaniu nasza szkoła została przyozdobiona wspaniałymi plakatami, które codziennie można podziwiać na dolnym korytarzu.

  1. 23 października – „Czytanie niepodległościowe”

Najlepszą wizytówką człowieka jest jego język, dlatego 23 października na głównym korytarzu szkoły odbyło się „Czytanie niepodległościowe”. Klasy od 4-8 wraz z nauczycielami czytali na głos fragmenty takich utworów jak „Latarnik” oraz „Stary wiarus z Reggio”. Uczniowie i nauczyciele czytali wybrane fragmenty lektur do mikrofonu, siedząc na środku, tak aby słuchacze mogli usłyszeć i zrozumieć treść czytanych utworów. Wydarzenia takie wzbogacają nie tylko umysł, ale również kształtują łatwość w publicznym wypowiadaniu się.

  1. 30 października – „Dyktando niepodległościowe”

Kolejnym punktem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości było dyktando niepodległościowe, które odbyło się 30 października w trzech kategoriach wiekowych – klasy 2-3, 4-6 oraz 7-8. Zadaniem uczestników drugiej i trzeciej kategorii wiekowej było napisanie dyktowanego przez nauczycielkę panią Bożenę Plezię tekstu o tematyce niepodległościowej. Pierwszy nosił tytuł „Wygrał Polskę na fortepianie” i dotyczył jednego z ojców niepodległości – Ignacego Jana Paderewskiego, natomiast drugi – „Dzień jak nie co dzień, czyli minidyktando na stulecie niepodległości” opowiadał o tym, jak świętowano niepodległość zaraz po jej odzyskaniu.

  1. 6 listopada – Pieczenie oraz roznoszenie ciasteczek niepodległościowych dla oddziału „0”

Patriotyzm i wiedzę o ojczyźnie trzeba zaszczepiać w ludziach od najmłodszych lat ich życia, dlatego nasi najmłodsi uczniowie również czynnie brali udział w obchodach 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wraz z wychowawczynią panią Kamilą Fedak, piekli, przyozdabiali i roznosili najbliższym mieszkańcom naszej szkoły piękne i pyszne ciasteczka.

  1. 9 listopada – Akademia z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

9 listopada w naszej szkole odbył się apel podsumowujący obchody jednej z najważniejszych dla naszego kraju dat. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego o godz. 11.11 rozpoczęła się akademia. Została ona przygotowana przez panią Dianę Marcyszyn. Oprawę muzyczną przygotował pan Radosław Nosek. Udział w niej brali uczniowie klas IV-VIII, którzy rzetelnie i skrupulatnie przygotowali się do występu. Każdy z występujących podczas akademii miał biało – czerwony kotylion przygotowany wspólnie z Panią Moniką Drozdalską – Hołub podczas lekcji plastyki. Z pomocą wychowawców zrobili również piękne dekoracje, które były doskonałym tłem uświetniającym całe wydarzenie. Po akademii przyszedł czas na ostatni punkt programu, czyli konkurs na pieśni niepodległościowe. Podobnie jak podczas wykonywania plakatu i tutaj każda klasa opracowała swoją pieśń i wykonała ją przed całą szkołą. Tutaj również nasi uczniowie zasługują na ogromną pochwałę, bo wszyscy śpiewali wspaniale, a wykonania pieśni szczególnie starszych klas chwytały za serce i w niektórych momentach samym wychowawcom udało się uronić łezkę. 

Pragniemy, aby uczniowie naszej szkoły byli zafascynowani swoim dziedzictwem kulturowym i historycznym ale również, aby kochali swój kraj. Dlatego też, staramy się, żeby patriotyzm nie był nudny. Poznajemy zatem tradycje regionu, czytamy legendy, organizujemy wycieczki i konkursy.

„Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”. Jan Paweł II

Tekst: Diana Marcyszyn

Comments are closed.

Kontakt

Szkoła Podstawowa
Fundacji "Elementarz"
im. Szybowników Polskich
w Bezmiechowej Dolnej

Bezmiechowa Dolna 215
38-600 Lesko
tel. 134696461

e-mial: spbezmiechowa1@op.pl
www.spbezmiechowa.pl
Certyfikat
W roku szkolnym 2002/2003 nasza szkoła otrzymała certyfikat "Szkoła z klasą". Braliśmy udział w akcji organizowanej przez "Gazetę Wyborczą" oraz Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Aleksandra Kwaśniewskiego.