Dnia 19.05.2023r. uczniowie klas 1-3 wyruszyli na wycieczkę do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, Dworu „Muzeum Marii Konopnickiej” w Żarnowcu oraz do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

        „Człowiek na świecie jest jak żołnierz na warcie dopóki żyje, pracować musi, a co zapracuje  tego do grobu nie zabierze, przyda się to dla innych ludzi…” 
I.Łukasiewicz

Bóbrka przywitała nas ponurą pogodą. Choć było zimno, wcale nie przeszkadzało nam to w zwiedzaniu i poruszaniu się leśnymi ścieżkami. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o Ignacym  Łukasiewiczu- aptekarzu, społeczniku, działaczu niepodległościowym, a przede wszystkim – wynalazcy lampy naftowej. Ignacy Łukasiewicz był jednym z trzech założycieli kopalni ropy naftowej w Bóbrce. Działa ona do dnia dzisiejszego! Pośrodku kopalni stoi kamienny obelisk ustawiony przez Ignacego Łukasiewicza na pamiątkę założenia kopalni.  Mieliśmy również okazję podziwiać dwa oryginalne szyby naftowe z XIX w o imionach „Franek” i „Janina”. Natomiast w domu Łukasiewicza  zaprezentowano nam słuchowisko  poświęcone historii odkrycia nafty i założenia kopalni ropy naftowej. Widzieliśmy także ekspozycję przepięknych lamp naftowych.

Następnie udaliśmy się do Żarnowca. W Muzeum zapoznaliśmy się z bogatym dorobkiem artystycznym naszej wspaniałej poetki i pisarki – Marii Konopnickiej. Poznaliśmy historię powstania „Roty” oraz wspólnie ją odśpiewaliśmy. Podziwialiśmy „Kolekcję Darów Jubileuszowych”, zwiedziliśmy kilka pomieszczeń urządzonych w duchu epoki – gabinet, sień, jadalnie, pokój kredensowy – tu dwie uczennice Sara i Elena zagrały na pianinie krótkie utwory.

Po przerwie obiadowej wyruszyliśmy w dalszą podróż – do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Tu poznaliśmy historię powstania szkła oraz tajniki tworzenia szklanych ozdób. Mieliśmy również możliwość przygotowania prezentów dla mam z okazji zbliżającego się ich święta.

Wycieczka została dofinansowana w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Tekst i zdjęcia:
Agnieszka Wańca

 

 

 

Comments are closed.

Kontakt

Szkoła Podstawowa
im. Szybowników Polskich
w Bezmiechowej Dolnej

Bezmiechowa Dolna 215
38-600 Lesko
tel. 134696461

e-mail: spbezmiechowa1@op.pl

www.spbezmiechowa.pl
Certyfikat
W roku szkolnym 2002/2003 nasza szkoła otrzymała certyfikat "Szkoła z klasą". Braliśmy udział w akcji organizowanej przez "Gazetę Wyborczą" oraz Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Aleksandra Kwaśniewskiego.