
Dnia 19.05.2023r. uczniowie klas 1-3 wyruszyli na wycieczkę do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, Dworu „Muzeum Marii Konopnickiej” w Żarnowcu oraz do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.
„Człowiek na świecie jest jak żołnierz na warcie dopóki żyje, pracować musi, a co zapracuje tego do grobu nie zabierze, przyda się to dla innych ludzi…”
I.Łukasiewicz
Bóbrka przywitała nas ponurą pogodą. Choć było zimno, wcale nie przeszkadzało nam to w zwiedzaniu i poruszaniu się leśnymi ścieżkami. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o Ignacym Łukasiewiczu- aptekarzu, społeczniku, działaczu niepodległościowym, a przede wszystkim – wynalazcy lampy naftowej. Ignacy Łukasiewicz był jednym z trzech założycieli kopalni ropy naftowej w Bóbrce. Działa ona do dnia dzisiejszego! Pośrodku kopalni stoi kamienny obelisk ustawiony przez Ignacego Łukasiewicza na pamiątkę założenia kopalni. Mieliśmy również okazję podziwiać dwa oryginalne szyby naftowe z XIX w o imionach „Franek” i „Janina”. Natomiast w domu Łukasiewicza zaprezentowano nam słuchowisko poświęcone historii odkrycia nafty i założenia kopalni ropy naftowej. Widzieliśmy także ekspozycję przepięknych lamp naftowych.
Następnie udaliśmy się do Żarnowca. W Muzeum zapoznaliśmy się z bogatym dorobkiem artystycznym naszej wspaniałej poetki i pisarki – Marii Konopnickiej. Poznaliśmy historię powstania „Roty” oraz wspólnie ją odśpiewaliśmy. Podziwialiśmy „Kolekcję Darów Jubileuszowych”, zwiedziliśmy kilka pomieszczeń urządzonych w duchu epoki – gabinet, sień, jadalnie, pokój kredensowy – tu dwie uczennice Sara i Elena zagrały na pianinie krótkie utwory.
Po przerwie obiadowej wyruszyliśmy w dalszą podróż – do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Tu poznaliśmy historię powstania szkła oraz tajniki tworzenia szklanych ozdób. Mieliśmy również możliwość przygotowania prezentów dla mam z okazji zbliżającego się ich święta.
Wycieczka została dofinansowana w ramach programu „Poznaj Polskę”.
Tekst i zdjęcia:
Agnieszka Wańca