„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo,

 zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska.”

(Józef Piłsudski)

 

Dnia 10 listopada 2022 odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Uczniowie naszej szkoły pod okiem Pani Bożeny Plezi i Agnieszki Wańcy przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek wzruszającą lekcję historii.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada na święto narodowe można uzasadnić zbiegiem wydarzeń, które miały miejsce w Polsce i na świecie, a przede wszystkim z zakończeniem I wojny światowej, oraz zawarciem rozejmu w Compiegne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec.

Nasza szkolna uroczystość podkreśliła wagę tych historycznych wydarzeń pięknymi pieśniami patriotycznymi takimi jak „Rozkwitały pąki białych róż”, „Flaga” oraz „Biały orzeł wzbić się nie może”. Szczególnego wzruszenia dostarczyło wykonanie pieśni „Smutno mi Boże” na podstawie „Humnu o zachodzie słońca na morzu” przez Emilkę Żenczakowską i Natalię Wańcę.

Chłopcy z klasy siódmej przypomnieli jak wyglądały losy naszego kraju w czasach zaborów, wspominali powstania, oraz walkę prostych obywateli o zachowanie tożsamości narodowej.  Historyczne informacje przeplatane było pięknymi recytacjami (List córki do ojca) i inscenizacjami w wykonaniu uczennic i uczniów z klasy piątej i ósmej.

Na zakończenie uroczystości głos zabrała pani dyrektor Agata Wójcicka, która podkreśliła wagę tego święta, oraz pogratulowała naszym szkolnym artystom i artystkom pięknego występu, oraz zaprosiła do wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji #szkoladohymnu.

 

                                                                                                                            Tekst i zdjęcia:
Monika Czech

Comments are closed.

Kontakt

Szkoła Podstawowa
im. Szybowników Polskich
w Bezmiechowej Dolnej

Bezmiechowa Dolna 215
38-600 Lesko
tel. 134696461

e-mail: spbezmiechowa1@op.pl

www.spbezmiechowa.pl
Certyfikat
W roku szkolnym 2002/2003 nasza szkoła otrzymała certyfikat "Szkoła z klasą". Braliśmy udział w akcji organizowanej przez "Gazetę Wyborczą" oraz Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Aleksandra Kwaśniewskiego.