„Był koniec sierpnia. Nocami hukały sowy,
a nietoperze krążyły bezszelestnie nad domem.
Las pełen był szumu, morze – niepokoju.
W powietrzu było oczekiwanie i smutek, a księżyc wschodził wielki i złoty.
Muminek zawsze najbardziej lubił ostatnie tygodnie lata,
ale nigdy dokładnie nie wiedział dlaczego.
Szum wiatru i morza był inny niż zwykle, czuło się w powietrzu odmianę,
drzewa stały, jakby na coś czekając.”

(Tove Jansson, „W Dolinie Muminków”)

 

… być może czekały na dzieci idące do szkoły 1 września, by powitać nowy rok szkolny?

Właśnie tego dnia, zebraliśmy się wszyscy w Szkole Podstawowej im. Szybowników Polskich w Bezmiechowej Dolnej, by uczcić rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego piosenką i wierszem.

Nie był to jednak  taki sam początek jak za poprzednich lat. Coś się zmieniło. Na stanowisku dyrektora szkoły zobaczyliśmy nową osobę. Bardzo miło było wszystkim poznać i powitać Panią Dyrektor Agatę Wójcicką, która od  1 września 2022 pełni tę zaszczytną funkcję.

Pani dyrektor Agata Wójcicka pochodzi z Leska. Ma męża i dwóch dorosłych synów. Jest nauczycielem dyplomowanym. Po studiach podjęła pracę  w SP w Manastercu,  gdzie pracowała  przez  29 lat  jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Oprócz zajęć w klasach I-III prowadziła również zajęcia  z terapii pedagogicznej, rewalidacji i doradztwa zawodowego. Chcąc rozwijać zainteresowania dzieci prowadziła z nimi także zajęcia kulinarne. W ramach obowiązków służbowych pełniła także funkcję zastępcy dyrektora w SP w Manastercu.

Tegoroczną akademię przygotowały uczennice klasy piątej pod opieką pani Moniki Czech. W ciepłych słowach powitały one przede wszystkim pierwszoklasistki i pierwszoklasistów rozpoczynających nowy etap swojej edukacji. Starszym uczniom natomiast, uczennice dodały otuchy odśpiewując popularną piosenkę kabaretu OTTO pt. „Wakacje”, której refren przypomina, że czas szybko minie i „znów będą wakacje”.

Nie można było też zapomnieć, że data 1 września to też tragiczna rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Uczennice przypomniały, że w ciężkich czasach wojennych polska młodzież nie przerwała nauki, chociaż groziła im za to kara śmierci. O tym jak wyglądała nauka w Polsce po 1 września 1939 roku uczniowie mogli dowiedzieć się z projekcji krótkiego filmu, w którym starsze osoby opowiadały o swoich przeżyciach jako dzieci.

W dzisiejszych niespokojnych czasach bardzo ważne jest aby zrobić wszystko, aby podobne dramaty już nigdy nie miały miejsca.

NIGDY WIĘCEJ WOJNY!  – zaapelowały uczennice.

Tekst: Monika Czech

                                                                                       

 

Comments are closed.

Kontakt

Szkoła Podstawowa
im. Szybowników Polskich
w Bezmiechowej Dolnej

Bezmiechowa Dolna 215
38-600 Lesko
tel. 134696461

e-mail: spbezmiechowa1@op.pl

www.spbezmiechowa.pl
Certyfikat
W roku szkolnym 2002/2003 nasza szkoła otrzymała certyfikat "Szkoła z klasą". Braliśmy udział w akcji organizowanej przez "Gazetę Wyborczą" oraz Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Aleksandra Kwaśniewskiego.