W dniu 10 listopada 2021 roku tj. w środę, czyli w przededniu Narodowego Święta Niepodległości klasa czwarta i ósma pod kierunkiem kol. Janusza Kurconia przygotowały uroczysty apel z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pani dyrektor, nauczyciele, pracownicy obsługi oraz młodzież szkolna wraz z przedszkolakami zgromadzili się na górnym korytarzu. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego.

Następnie zgromadzeni obejrzeli dwa filmy edukacyjne. Pierwszy z nich dotyczył rozbiorów Polski, czyli jak doszło do upadku państwa polskiego zaś drugi film ukazał rolę polskich rodów magnackich w krzewieniu polskiej oświaty oraz utrzymaniu polskiej kultury w okresie zaborów.

Uczennice klasy czwartej recytowały wiersze o treści patriotycznej po czym wraz z uczniami klasy ósmej odśpiewały „Rotę”. Nauczyciel historii p. J. Kurcoń omówił walkę Polaków o utrzymanie polskości w poszczególnych zaborach, przy czym zwrócił uwagę na strajk szkolny polskich dzieci we Wrześni w roku 1901. W krótkiej prezentacji przedstawił polskie formacje ochotnicze w I wojnie światowej jak również umundurowanie i uzbrojenie Polaków w armiach zaborczych.

Tekst: Janusz Kurcoń 

Comments are closed.

Kontakt

Szkoła Podstawowa
im. Szybowników Polskich
w Bezmiechowej Dolnej

Bezmiechowa Dolna 215
38-600 Lesko
tel. 134696461

e-mail: spbezmiechowa1@op.pl

www.spbezmiechowa.pl
Certyfikat
W roku szkolnym 2002/2003 nasza szkoła otrzymała certyfikat "Szkoła z klasą". Braliśmy udział w akcji organizowanej przez "Gazetę Wyborczą" oraz Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Aleksandra Kwaśniewskiego.