Moda na misie nie przemija, chociaż mamy dostęp do coraz atrakcyjniejszych zabawek, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”.

Realizując ogólnopolski projekt „Mały miś w świecie wielkiej literatury” w duchu rozwijania czytelnictwa, przedszkolaki pierwszy raz świętowały Światowy Dzień Pluszowego Misia, który przypada na 25 listopada. 

To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzone jest dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.

Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej: *”w 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.” 

Tego wyjątkowego dnia, każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego ulubionego misia. Zapoznaliśmy się z historią powstania pluszowego misia, oglądnęliśmy prezentację misiów, które są bohaterami takich bajek jak np. Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Coralgol, Yogi, Gumisie czy Troskliwe Misie. Dzieci wysłuchały również opowiadania Cz. Janczarskiego „Przygody i wędrówki Misia Uszatka”. Ważnym punktem tego dnia było stworzenie – wspólnie z naszym przedszkolnym misiem Krzysiem, który towarzyszy nam przy codziennym czytaniu – „Kodeksu czytelnika”, czyli zasad korzystania z książek. Na zakończenie odbyły się misiowe wyścigi i tańce-przytulańce z misiami.

*źródło: https://miastodzieci.pl/czytelnia/swiatowy-dzien-pluszowego-misia/

 
Tekst i fot.: Joanna Latusek

Comments are closed.

Kontakt

Szkoła Podstawowa
Fundacji "Elementarz"
im. Szybowników Polskich
w Bezmiechowej Dolnej

Bezmiechowa Dolna 215
38-600 Lesko
tel. 134696461

e-mial: spbezmiechowa1@op.pl
www.spbezmiechowa.pl
Certyfikat
W roku szkolnym 2002/2003 nasza szkoła otrzymała certyfikat "Szkoła z klasą". Braliśmy udział w akcji organizowanej przez "Gazetę Wyborczą" oraz Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Aleksandra Kwaśniewskiego.