30 września w naszej szkole odbył się Dzień Głośnego Czytania. Wzięli w nim udział uczniowie klas 1-3 oraz grupa dzieci z oddziału „zerowego”. Już po raz  drugi nasza szkoła przystąpiła do konkursu „Szkolne Przygody Słodziaków” – promującego czytanie wśród najmłodszych, organizowanego przez sieć sklepów „Biedronka”. 

Zanim uczniowie weszli do klasy zostali podzieleni na dwa zespoły. Każdy zespół otrzymał 3 zadania. Za każde prawidłowo rozwiązane zadanie, uczniowie otrzymywali jedną literę. Litery tworzyły hasło, które było tematem przewodnim tego dnia (LAS).  Pierwsze zadanie polegało na rozwiązaniu krzyżówki- wydawać by się mogło – zadanie bardzo łatwe- wystarczyło tylko wpisać, jak nazywają się przedmioty widoczne na obrazkach- nic bardziej mylnego! Ale jak nazywają się te ogromne nożyce do obcinania krzewów? Dzieci głośno się zastanawiały, padały różne propozycje,  aż w końcu  ktoś głośno krzyknął „Sekator!”. Aż miło było patrzeć jak  ze sobą współpracują…

Drugim zadaniem było posadzenie kasztana. Zanim uczniowie przystąpili do tego zadania uważnie wysłuchały pani, która opowiadała o lesie i jego roli w środowisku naturalnym. Dzieci dowiedziały się, jak w lesie powstaje próchnica  i dlaczego pełni tak ważną rolę w tym ekosystemie. Następnie dzieciaki otrzymały „doniczkę z odzysku”- kubeczek po śmietanie, kasztana, trociny, ziemię oraz igliwie.  Uczniowie od razu wiedzieli co robić- poradzili sobie z tym zadaniem bezbłędnie.

Trzecie zadanie polegało na wspólnym wykonaniu dekoracji do obchodów Dnia Głośnego Czytania- powstało Magiczne Drzewo Słodziaków, wykonane z materiałów nadających się do recyklingu. Oprócz tego, dzieci uruchomiły swoją niewątpliwie wspaniałą wyobraźnię i stworzyły tajemniczych mieszkańców magicznego lasu- sowy z puszek, jeże z plastikowych kubeczków czy liski z plastikowych butelek- wszystko to było piękne i kolorowe…

Następnie zaprosiliśmy dzieci z oddziału zerowego, aby wspólnie z nami wysłuchały   opowiadania pt. „Królestwo”. Dzieci uważnie słuchały, a następnie odpowiadały na zadawane pytania. Dzieci doszły do wniosku, że to co nas otacza- nasze środowisko, to nasze małe królestwo, o które musimy dbać. Jeśli tego nie będziemy robić, nie przetrwamy. I warto o tym pamiętać, że „Nie było nas, był las, nie będzie nas- będzie las…”

Ostatnim etapem obchodów Dnia Głośnego Czytania było pisanie listów do nieuleczalnie chorych dzieci.  W kilku ciepłych słowach przekazaliśmy słowa wsparcia i otuchy dzieciom, które na co dzień walczą z przeciwnościami losu. Mamy nadzieję, że choć na chwilę zapomną o trudach dnia codziennego a nasze listy wywołają uśmiech na ich buziach …

Tekst i fot.: Agnieszka Wańca

Comments are closed.

Kontakt

Szkoła Podstawowa
Fundacji "Elementarz"
im. Szybowników Polskich
w Bezmiechowej Dolnej

Bezmiechowa Dolna 215
38-600 Lesko
tel. 134696461

e-mial: spbezmiechowa1@op.pl
www.spbezmiechowa.pl
Certyfikat
W roku szkolnym 2002/2003 nasza szkoła otrzymała certyfikat "Szkoła z klasą". Braliśmy udział w akcji organizowanej przez "Gazetę Wyborczą" oraz Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Aleksandra Kwaśniewskiego.