„Ten płyn to przyszłe bogactwo kraju, to dobrobyt
i pomyślność dla jego mieszkańców,
to nowe źródło zarobków dla biednego ludu
i nowa gałąź przemysłu, która obfite zrodzi owoce.”

Ignacy Łukasiewicz

27.09.2019 (piątek) uczniowie klas IV- VIII wraz z opiekunkami: p. Anną Wnęk, p. Dianą  Marcyszyn i p. Bożeną Plezia,  wyruszyli na wycieczkę szkolną do Bóbrki, Żarnowca oraz Krosna. Jako, że nasza polska jesień coraz rzadziej bywa złota, obwialiśmy się, że aura nie dopisze.
Na szczęście, pogoda zrobiła dla nas wyjątek i przez cały dzień naszemu zwiedzaniu towarzyszyły ciepłe promienie jesiennego słońca.

Pierwszym punktem naszej wycieczki był Skansen Przemysłu Naftowego w Bóbrce. Przyjechaliśmy przed czasem więc mieliśmy okazję pozwiedzać nieco nową część skansenu i odpocząć chwilę przed zwiedzaniem, które nie było takim zwykłym spacerem po obiekcie.
O godz. 9:00 powitała nas Pani przewodniczka i przedstawiła zasady gry. Uczniowie dostali karty z zagadkami, które musieli rozwiązywać przez całą drogę zwiedzania aby pod koniec wyprawy móc wejść do Domu Ignacego Łukasiewicza. Taką formę zwiedzania nazywamy Questem.

Pani przewodniczka w bardzo ciekawy sposób opowiedziała o historii przemysłu naftowego oraz o wielkim Polaku, który przyczynił się do rozwoju tego przemysłu – Ignacym Łukasiewiczu. Po spacerze pięknymi alejkami leśnymi, zwiedzaliśmy kolejne ciekawe miejsca: kopankę Wiktor, kopankę Franek, kopankę Janina, warsztat mechaniczny, kuźnię kopalnianą, obejrzeliśmy urządzenia wiertnicze oraz obelisk upamiętniający założenie kopalni w Bóbrce.
W kopance Franek zobaczyliśmy oczywiście bulgocący olej skalny, czyli ropę naftową w naturalnej postaci. Naszą wyprawę wieńczyła wizyta w domu Ignacego Łukasiewicza, w którym zobaczyliśmy ekspozycję lamp naftowych oraz interaktywną aptekę z XIX w. Wzięliśmy również udział w eksperymencie przeprowadzonym przez wirtualnego Łukasiewicza. Doświadczanie zakończyło się wybuchem. Oczywiście nic nikomu się nie stało, gdyż był to specjalnie przygotowany dla zwiedzających pokaz.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Tam, wzięliśmy udział w prelekcji na temat dzieł znanej pisarki gdzie mogliśmy m.in. zaśpiewać pieśń hymniczną Marii Konopnickiej pt. Rota oraz zobaczyć oryginalne wydania jej największych dzieł. Następnie pani przewodnik zaprowadziła nas na dworek w którym mieszkała Maria Konopnicka, gdzie mogliśmy zaobserwować meble jak i dekoracje z XVIII wieku, między innymi podziwialiśmy stare porcelany czy piękne piece kaflowe znajdujące się w każdym pokoju.

To nie był jednak koniec niespodzianek. Ostatnim już punktem naszej wyprawy było Krosno, a ściślej mówiąc, Galeria Vivo. Tam nasi podopieczni mogli zjeść ciepły obiad i odpocząć w wygodnych fotelach kina Helios na bardzo zabawnym seansie familijnym pt. Liliana Pędziwiatr.

Po filmie wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu, umilając każdy przejechany kilometr głośnym śpiewaniem.

Tekst: Diana Marcyszyn

 

Comments are closed.

Kontakt

Szkoła Podstawowa
Fundacji "Elementarz"
im. Szybowników Polskich
w Bezmiechowej Dolnej

Bezmiechowa Dolna 215
38-600 Lesko
tel. 134696461

e-mial: spbezmiechowa1@op.pl
www.spbezmiechowa.pl
Certyfikat
W roku szkolnym 2002/2003 nasza szkoła otrzymała certyfikat "Szkoła z klasą". Braliśmy udział w akcji organizowanej przez "Gazetę Wyborczą" oraz Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Aleksandra Kwaśniewskiego.