7 maja 2019 r. uczniowie klas IV-VIII wraz z opiekunkami p. Anną Wnęk, p. Dianą Marcyszyn oraz p. Bożeną Plezia,  uczestniczyli w wycieczce do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Odrzykonia i Kopytowej.

Pierwszym punktem programu było Krosno, a ściślej mówiąc Centrum Dziedzictwa Szkła w tym pięknym mieście. Przybyliśmy tam rano, przed godziną 9:00. Było bardzo zimno ale po krótkim oczekiwaniu na otwarcie Centrum, w końcu, jako pierwsza grupa zwiedzających, mogliśmy podziwiać nie tylko gotowe wyroby szklane ale również cały proces ich tworzenia.

Następnie udaliśmy się do Zamku w Odrzykoniu, na ognisko, a potem na warsztaty ceramiczne i pieczenia pierników  w malowniczej wsi Kopytowa gdzie mieści się 14-wieczny dworek w którym gościł m. in. Aleksander Fredro.

Ruiny zamku w Odrzykoniu należą do najstarszych warowni na terenie Podkarpacia. Pani przewodnik opowiedziała nam całą historię związaną z tym ciekawym miejscem i jego okolicami. Nie wszyscy z nas wiedzieli, że dziedzicami zamku w Odrzykoniu byli po równo Firlejowie i Skotniccy, a ich kłótnie i zatargi zostały zapisane na kartach czteroaktowej komedii Aleksandra Fredry- Zemsta. W ruinach zamku mogliśmy również zjeść kiełbaski uprzednio upieczone przez nas nad ogniskiem. Po obiedzie wyruszyliśmy w dalszą drogę do dworku w Kopytowej. Tam, pod okiem właściciela obiektu, mieliśmy okazję samodzielnie stworzyć piękne ozdoby z ciasta piernikowego i miseczki gliniane. Warsztaty się udały, a my, bardzo lubimy tego rodzaju zajęcia bo to przyjemne widzieć efekt swojej pracy (a nawet móc go spróbować chociaż ciasto piernikowe było delikatnie mówiąc… twarrrde!).

Wycieczka zakończyła się około godz. 21 przyjazdem do Bezmiechowej pod szkołę skąd odebrali nas rodzice. Pomimo, że trwała tylko jeden dzień, była urozmaicona i nie nudziliśmy się ani chwili.

Tekst: Diana Marcyszyn

Comments are closed.

Kontakt

Szkoła Podstawowa
im. Szybowników Polskich
w Bezmiechowej Dolnej

Bezmiechowa Dolna 215
38-600 Lesko
tel. 134696461

e-mail: spbezmiechowa1@op.pl

www.spbezmiechowa.pl
Certyfikat
W roku szkolnym 2002/2003 nasza szkoła otrzymała certyfikat "Szkoła z klasą". Braliśmy udział w akcji organizowanej przez "Gazetę Wyborczą" oraz Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Aleksandra Kwaśniewskiego.