Author Archive

Dnia 11 czerwca do naszego przedszkola zawitała pani Stanisława Putyra, która jest pielęgniarką. Miała na sobie biało-niebieski strój oraz na głowie czepek. Przedszkolaki bardzo sympatycznie przywitały naszego gościa piosenką: „Witamy Panią, witamy panią, jak się masz…”.

Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym, ale jakże ważnym zawodzie pielęgniarki, pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Pani Stasia zademonstrowała nam niektóre proste zabiegi: założenie opatrunku, bandażowanie kolana, ręki, mierzenie ciśnienia. Jednak największą atrakcją okazało się badanie stetoskopem. Dzieci nawzajem badały się.

Nasz gość przygotował dla dzieci słodkie niespodzianki. Wizyta pani pielęgniarki zakończyła się pamiątkowym zdjęciem. Na zakończenie pani pielęgniarka otrzymała od nas dyplom z podziękowaniem.

Tekst i fot.: Kamila Fedak

Czytaj więcej... »

W sobotę 08.06.2019r. o godzinie 8 rano spod szkoły wybraliśmy się z dziećmi, nauczycielami i rodzicami na wycieczkę do „Pijalni Czekolady” w Korczynie. Był to piękny, upalny dzień, pełen pozytywnych emocji i wrażeń.

Kiedy dotarliśmy do Fabryki Pani kierowniczka oprowadzała nas po pomieszczeniach, gdzie znajdowały się smakowite, przeróżne wyroby czekoladowe oraz urządzenia do produkcji czekolady np. piec do prażenia ziaren kakao, wyciskarka do masła kakaowego. Nasze spotkanie z czekoladą zaczęliśmy od jej degustacji. Były to: czekolada biała, mleczna, gorzka. Wszystkie wyglądały wyjątkowo i smakowały przepysznie. Jednak dowiedzieliśmy się od Pani, że najzdrowszą czekoladą jest „gorzka”, która zawiera najwięcej magnezu. Można ją spożywać np. w czasie nauki. Pani doradziła nam, abyśmy jak najmniej jedli białą czekoladę, gdyż nie zawiera ani magnezu ani kakao tylko sam tłuszcz.

Mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda drzewo kakaowca, które rośnie w tropikalnym klimacie – w Afryce, ale można je też spotkać w Ameryce Środkowej, a jego owoce to KABOSY, które mogą być koloru: białego, zielonego, pomarańczowego czy brązowego. Pani pokazała nam również ziarna kakao z różnych zakątków świata. Mogliśmy je powąchać i dotknąć. Po pokazie „od ziarenka do kakao” przeszliśmy do wyrobów czekoladowych: czekolady i lizaka. Każdy z nas miał różne suszone owoce do dekoracji.

Następnie oglądaliśmy film pt. „Pochodzenie kakao, historia kakao i czekolady”. Był on bardzo ciekawy, pokazywał życie ludzi w Afryce i ich ciężką pracę w wielkim upale. Po seansie Pani zapowiedziała konkurs dotyczący naszych zajęć z czekoladą. Do wygrania był „złoty bilet” o wartości 25 złotych do wykorzystania w pijalni. Aby go zdobyć należało jak najdokładniej odpowiedzieć na zadawane pytania. Do finału przeszło troje dzieci: dziewczynka z kl. I i dwóch chłopców – z kl. II i III, ale „Złoty bilet” w rezultacie przypadł dziewczynce.

Po skończonych zajęciach pięknie podziękowaliśmy, a pani bardzo nas pochwaliła za dobre zachowanie. Dzieci skorzystały z placu zabaw i interaktywnej podłogi, kupiły sobie lody i różne wyroby czekoladowe.  

Kolejną atrakcją okazała się galeria samochodów bajkowych, filmowych i wyścigowych. Dzieci miały możliwość wejścia do aut  i poczucia się choć przez chwilę kierowcami. Były bardzo szczęśliwe, ponieważ niektóre pojazdy mówiły.  Po prezentacji samochodów ruszyliśmy do Odrzykonia na ruiny zamku. Tam czekała na nas pyszna kiełbaska z ogniska i herbatka.

To była piękna wycieczka pełna rozmaitych niespodzianek i niezapomnianych wrażeń.

Tekst i fot.: Kamila Fedak

Czytaj więcej... »

Dnia 25 marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się do hali widowiskowo – sportowej „ARENA SANOK” na spektakl teatralny na lodzie pt.: „Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza”. Wszyscy z zachwytem oglądaliśmy lodową opowieść opartą na motywach baśni Bolesława Leśmiana. Było to niesamowite widowisko w wykonaniu ponad 40 zawodowych łyżwiarzy z całej Polski. 

Podczas swojej podróży Sindbad przemierzył drogą morską prawie cały świat. Wielokrotnie znalazł się za burtą, jako rozbitek zatrzymywał się na kolejnym nieznanym i niebezpiecznym lądzie. Spotkał ekscentryczną królewnę o imieniu Najdroższa, królewnę Sermirę, dotarł także do królestwa króla Miraża i jego córki Piruzy… Z każdej wyprawy powracał jednak do ukochanego wuja Tarabuka, niepoprawnego poety-wierszoklety. Chińczyk, dziewczyny, piraci, rude wojowniczki, konik morski, ryby piły… to również barwni bohaterowie niezwykłego przedstawienia.

Dzieci były pod ogromnym wrażeniem pięknej ruchomej scenografii i rozbudowanej dekoracji. Łyżwiarze mieli wspaniałe bajkowe kostiumy, a dodatkowym atutem przedstawienia były efekty pirotechniczne. Występom towarzyszyła świetnie dobrana oprawa muzyczna. To wszystko zapierało dech w piersiach. Byliśmy zachwyceni spektaklem. Wydarzenie to z pewnością na długo pozostanie  w naszej pamięci.

Czytaj więcej... »

Zima to piękny czas, więc warto uczcić ją zabawą choinkową, która jak co roku, w naszej szkole odbyła się w styczniu. Impreza rozpoczęła się o godzinie 14.30, a zakończyła o 1900. Uczniowie tańczyli na górnym korytarzu do piosenek puszczanych przez naszego najlepszego dj’a Radosława Noska. Samorząd uczniowski pięknie przystroił całą szkołę. W jednej z klas Rada Rodziców zorganizowała pyszny poczęstunek dla uczniów i nauczycieli.

Zarówno mali, jak i duzi nie mogli doczekać się tej zabawy. Imprezę rozpoczęło wspinanie się pingwinków, reniferów i foczek po krach lodowych na górny korytarz. U rozbawionych dzieciaków można było zobaczyć wspaniałe kostiumy przedstawiające bohaterów z ulubionych bajek oraz całą gamę kotów, kotków
i kociątek. Wspaniały klimat podczas tańca robiły efekty specjalne w postaci kolorowych światełek. Do wspólnej zabawy dołączyli również rodzice, którzy tańczyli wraz z uczniami.  

To była niezapomniana zabawa karnawałowa, podczas której było dużo śmiechu i radości. Każdy z uczniów otrzymał zastrzyk pozytywnej energii, dzięki któremu milej jest chodzić do szkoły i oczekiwać na ferie zimowe, które zbliżają się wielkimi krokami.

Tekst i fot.: Diana Marcyszyn

Czytaj więcej... »

Chociaż styczeń jest miesiącem zimowym i pełnym chłodnych dni to są takie chwile, kiedy wszystkim robi się wesoło i ciepło na sercu – jest to przecież święto ukochanych Babć i Dziadków – dzień niezwykły, pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. W naszej społeczności uroczystość ta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. 

W tym roku ta wspaniała impreza odbyła się 22 stycznia. Na wstępie pani dyrektor Lucyna Matuszewska przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami, Babciom i Dziadkom złożyła serdeczne życzenia z okazji ich święta i zaprosiła wszystkich do oglądnięcia programu artystycznego. Dzieci z przedszkola i klas od 0 do III z wielkim zaangażowaniem prezentowały to, co przygotowały pod opieką nauczycieli. Babcie i Dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych.  Były wiersze, piosenki, tańce, gra na instrumentach. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a wspaniali goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem.

Frekwencja jak co roku dopisała. Przygotowano również poczęstunek w postaci ciasta, kawy, herbaty. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych gości własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze, podziękowaniom ze strony gości nie było końca. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec mogły wyrazić kochanym Babciom i Dziadkom swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie.

Czytaj więcej... »

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy wszyscy są blisko siebie, panuje niepowtarzalny nastrój, przepełniony rodzinnym ciepłem, radością i miłością. Dla nas Polaków obchody tych świąt to wielowiekowa tradycja, z którą silnie jesteśmy związani od najmłodszych lat. 

21 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie opłatkowe. Rozpoczęła je Pani Dyrektor Lucyna Matuszewska, która pięknymi słowami o nieprzemijającej wartości Świąt Bożego Narodzenia wprowadziła wszystkich w podniosły i wzruszający nastrój. Następnie przystąpiliśmy do dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń. Był to moment szczególny, kiedy mogliśmy życzyć sobie wszystkiego najlepszego, szepnąć do ucha miłe słowo i uśmiechnąć się do osoby stojącej obok.

Kolejnym elementem uroczystości było śpiewanie pastorałek. Każda z klas prezentowała utwór wcześniej przez siebie wybrany i przygotowany. Czas płynął szybko i bardzo miło. Po spotkaniu wszyscy, przepełnieni świątecznym nastrojem, udali się do domów przygotowywać się do Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej... »

14 grudnia 2018 r. o godz. 1000 nasi uczniowie mieli okazję przenieść się do rozpalonego słońcem Meksyku, gdzie dręczeni przez okrutnego Gubernatora mieszkańcy czekali na swojego bohatera, który odmieni ich los – Zorro.

Pełnowymiarowa obsada, popisy fechtunku, kostiumy, oprawa muzyczna przygotowana przez jeden z najoryginalniejszych zespołów polskiej muzyki rozrywkowej – Tercet Egzotyczny i scenografia inspirowane meksykańską sztuką ludową złożyły się na doskonały, trwający ponad godzinę spektakl, który nasi uczniowie mogli obejrzeć dzięki internetowemu teatrowi TVP dla szkół.

Wystarczy tylko połączenie z Internetem, aby nasi podopieczni mogli cieszyć się spektaklem na żywo. Takiemu wykorzystaniu technologii w szkole mówimy zdecydowane: TAK!

Tekst: Diana Marcyszyn

 

„Kiedy gościsz w naszych domach choinko zielona,
wszystko lepsze i piękniejsze staje się dokoła.”

 

Czas Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania świątecznego drzewka. Ubieranie choinki – to moment, na który z niecierpliwością czekały wszystkie przedszkolaki. „Krasnoludki” z zapałem przystąpiły do zawieszania na gałązkach własnoręcznie wykonanych ozdób, łańcuchów i kolorowych lampek. Drzewko zostało przystrojone bardzo szybko, wygląda wyjątkowo i przypomina nam, że Święta Bożego Narodzenia zbliżają się tuż, tuż…

Tekst: Joanna Latusek

Odwiedziny św. Mikołaja to ważne wydarzenie dla wszystkich dzieci. Już pod koniec listopada przedszkolaki ,,pisały” listy do św. Mikołaja, w których rysowały swoje marzenia dotyczące upragnionych prezentów.

W piątek 7 grudnia w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość. Najpierw było słychać dzwoneczki pomocników  – reniferów, potem donośne „hou, hou, hou” i pojawił się on – nasz ukochany św. Mikołaj! Przedszkolaki, dzieci z zerówki i I klasy powitały Mikołaja głośnymi oklaskami oraz krótkim wierszykiem.  Gość z Dalekiej Północy wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków. Podczas spotkania Mikołaj życzył wszystkim dzieciom zdrowych i radosnych świąt Bożego Narodzenia. Obiecał, że powróci do nas za rok.  

Na zakończenie Mikołaj obdarował dzieci wspaniałymi paczkami. Za prezenty dzieci odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami i własnoręcznie przygotowanymi pracami przedstawiającymi Mikołaja. 

Tekst i fot.: Joanna Latusek 

Czytaj więcej... »

 

„Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje”.

Jan Paweł II

 

6 grudnia 2018r. czyli dokładnie w magiczny dzień, w którym nasze domostwa zwykł odwiedzać pewien znany wszystkim dzieciom jegomość o zgrabnym imieniu (św.) do naszej szkoły nie przybył jeden ale kilkunastu Mikołajów z Politechniki Rzeszowskiej wraz z Rektorem prof. dr hab. inż. Tadeuszem Markowskim.

Od władz uczelni nasi uczniowie dostali wspaniałe prezenty w postaci gier, zabawek dla dzieci przedszkolnych, książek, z których uczniowie mogą korzystać w bibliotece szkolnej oraz mnóstwa słodkości. Po rozdaniu prezentów, uczniowie rozeszli się do swoich klas na lekcje, a nasi darczyńcy zostali zaproszeni na uroczysty obiad.

Tradycja obdarowywania naszych uczniów prezentami przez Politechnikę Rzeszowską trwa już długie lata ale za każdym razem jesteśmy tak samo, a może nawet coraz bardziej wdzięczni za czas poświęcony na przygotowanie paczek mikołajkowych, dostarczenie ich do naszej szkoły i wręczenie ich dzieciom. To bardzo szlachetna inicjatywa, która pokazuje nam, że dawanie ma sens tylko wtedy, gdy w prezencie oprócz rzeczy materialnych znajduje się odrobina serca.

Tekst: Diana Marcyszyn

Czytaj więcej... »

Kontakt

Szkoła Podstawowa
Fundacji "Elementarz"
im. Szybowników Polskich
w Bezmiechowej Dolnej

Bezmiechowa Dolna 215
38-600 Lesko
tel. 134696461

e-mial: spbezmiechowa1@op.pl
www.spbezmiechowa.pl
Certyfikat
W roku szkolnym 2002/2003 nasza szkoła otrzymała certyfikat "Szkoła z klasą". Braliśmy udział w akcji organizowanej przez "Gazetę Wyborczą" oraz Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Aleksandra Kwaśniewskiego.