Author Archive

Dnia 25 marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się do hali widowiskowo – sportowej „ARENA SANOK” na spektakl teatralny na lodzie pt.: „Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza”. Wszyscy z zachwytem oglądaliśmy lodową opowieść opartą na motywach baśni Bolesława Leśmiana. Było to niesamowite widowisko w wykonaniu ponad 40 zawodowych łyżwiarzy z całej Polski. 

Podczas swojej podróży Sindbad przemierzył drogą morską prawie cały świat. Wielokrotnie znalazł się za burtą, jako rozbitek zatrzymywał się na kolejnym nieznanym i niebezpiecznym lądzie. Spotkał ekscentryczną królewnę o imieniu Najdroższa, królewnę Sermirę, dotarł także do królestwa króla Miraża i jego córki Piruzy… Z każdej wyprawy powracał jednak do ukochanego wuja Tarabuka, niepoprawnego poety-wierszoklety. Chińczyk, dziewczyny, piraci, rude wojowniczki, konik morski, ryby piły… to również barwni bohaterowie niezwykłego przedstawienia.

Dzieci były pod ogromnym wrażeniem pięknej ruchomej scenografii i rozbudowanej dekoracji. Łyżwiarze mieli wspaniałe bajkowe kostiumy, a dodatkowym atutem przedstawienia były efekty pirotechniczne. Występom towarzyszyła świetnie dobrana oprawa muzyczna. To wszystko zapierało dech w piersiach. Byliśmy zachwyceni spektaklem. Wydarzenie to z pewnością na długo pozostanie  w naszej pamięci.

Czytaj więcej... »

Zima to piękny czas, więc warto uczcić ją zabawą choinkową, która jak co roku, w naszej szkole odbyła się w styczniu. Impreza rozpoczęła się o godzinie 14.30, a zakończyła o 1900. Uczniowie tańczyli na górnym korytarzu do piosenek puszczanych przez naszego najlepszego dj’a Radosława Noska. Samorząd uczniowski pięknie przystroił całą szkołę. W jednej z klas Rada Rodziców zorganizowała pyszny poczęstunek dla uczniów i nauczycieli.

Zarówno mali, jak i duzi nie mogli doczekać się tej zabawy. Imprezę rozpoczęło wspinanie się pingwinków, reniferów i foczek po krach lodowych na górny korytarz. U rozbawionych dzieciaków można było zobaczyć wspaniałe kostiumy przedstawiające bohaterów z ulubionych bajek oraz całą gamę kotów, kotków
i kociątek. Wspaniały klimat podczas tańca robiły efekty specjalne w postaci kolorowych światełek. Do wspólnej zabawy dołączyli również rodzice, którzy tańczyli wraz z uczniami.  

To była niezapomniana zabawa karnawałowa, podczas której było dużo śmiechu i radości. Każdy z uczniów otrzymał zastrzyk pozytywnej energii, dzięki któremu milej jest chodzić do szkoły i oczekiwać na ferie zimowe, które zbliżają się wielkimi krokami.

Tekst i fot.: Diana Marcyszyn

Czytaj więcej... »

Chociaż styczeń jest miesiącem zimowym i pełnym chłodnych dni to są takie chwile, kiedy wszystkim robi się wesoło i ciepło na sercu – jest to przecież święto ukochanych Babć i Dziadków – dzień niezwykły, pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. W naszej społeczności uroczystość ta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. 

W tym roku ta wspaniała impreza odbyła się 22 stycznia. Na wstępie pani dyrektor Lucyna Matuszewska przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami, Babciom i Dziadkom złożyła serdeczne życzenia z okazji ich święta i zaprosiła wszystkich do oglądnięcia programu artystycznego. Dzieci z przedszkola i klas od 0 do III z wielkim zaangażowaniem prezentowały to, co przygotowały pod opieką nauczycieli. Babcie i Dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych.  Były wiersze, piosenki, tańce, gra na instrumentach. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a wspaniali goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem.

Frekwencja jak co roku dopisała. Przygotowano również poczęstunek w postaci ciasta, kawy, herbaty. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych gości własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze, podziękowaniom ze strony gości nie było końca. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec mogły wyrazić kochanym Babciom i Dziadkom swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie.

Czytaj więcej... »

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy wszyscy są blisko siebie, panuje niepowtarzalny nastrój, przepełniony rodzinnym ciepłem, radością i miłością. Dla nas Polaków obchody tych świąt to wielowiekowa tradycja, z którą silnie jesteśmy związani od najmłodszych lat. 

21 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie opłatkowe. Rozpoczęła je Pani Dyrektor Lucyna Matuszewska, która pięknymi słowami o nieprzemijającej wartości Świąt Bożego Narodzenia wprowadziła wszystkich w podniosły i wzruszający nastrój. Następnie przystąpiliśmy do dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń. Był to moment szczególny, kiedy mogliśmy życzyć sobie wszystkiego najlepszego, szepnąć do ucha miłe słowo i uśmiechnąć się do osoby stojącej obok.

Kolejnym elementem uroczystości było śpiewanie pastorałek. Każda z klas prezentowała utwór wcześniej przez siebie wybrany i przygotowany. Czas płynął szybko i bardzo miło. Po spotkaniu wszyscy, przepełnieni świątecznym nastrojem, udali się do domów przygotowywać się do Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej... »

14 grudnia 2018 r. o godz. 1000 nasi uczniowie mieli okazję przenieść się do rozpalonego słońcem Meksyku, gdzie dręczeni przez okrutnego Gubernatora mieszkańcy czekali na swojego bohatera, który odmieni ich los – Zorro.

Pełnowymiarowa obsada, popisy fechtunku, kostiumy, oprawa muzyczna przygotowana przez jeden z najoryginalniejszych zespołów polskiej muzyki rozrywkowej – Tercet Egzotyczny i scenografia inspirowane meksykańską sztuką ludową złożyły się na doskonały, trwający ponad godzinę spektakl, który nasi uczniowie mogli obejrzeć dzięki internetowemu teatrowi TVP dla szkół.

Wystarczy tylko połączenie z Internetem, aby nasi podopieczni mogli cieszyć się spektaklem na żywo. Takiemu wykorzystaniu technologii w szkole mówimy zdecydowane: TAK!

Tekst: Diana Marcyszyn

 

„Kiedy gościsz w naszych domach choinko zielona,
wszystko lepsze i piękniejsze staje się dokoła.”

 

Czas Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania świątecznego drzewka. Ubieranie choinki – to moment, na który z niecierpliwością czekały wszystkie przedszkolaki. „Krasnoludki” z zapałem przystąpiły do zawieszania na gałązkach własnoręcznie wykonanych ozdób, łańcuchów i kolorowych lampek. Drzewko zostało przystrojone bardzo szybko, wygląda wyjątkowo i przypomina nam, że Święta Bożego Narodzenia zbliżają się tuż, tuż…

Tekst: Joanna Latusek

Odwiedziny św. Mikołaja to ważne wydarzenie dla wszystkich dzieci. Już pod koniec listopada przedszkolaki ,,pisały” listy do św. Mikołaja, w których rysowały swoje marzenia dotyczące upragnionych prezentów.

W piątek 7 grudnia w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość. Najpierw było słychać dzwoneczki pomocników  – reniferów, potem donośne „hou, hou, hou” i pojawił się on – nasz ukochany św. Mikołaj! Przedszkolaki, dzieci z zerówki i I klasy powitały Mikołaja głośnymi oklaskami oraz krótkim wierszykiem.  Gość z Dalekiej Północy wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków. Podczas spotkania Mikołaj życzył wszystkim dzieciom zdrowych i radosnych świąt Bożego Narodzenia. Obiecał, że powróci do nas za rok.  

Na zakończenie Mikołaj obdarował dzieci wspaniałymi paczkami. Za prezenty dzieci odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami i własnoręcznie przygotowanymi pracami przedstawiającymi Mikołaja. 

Tekst i fot.: Joanna Latusek 

Czytaj więcej... »

 

„Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje”.

Jan Paweł II

 

6 grudnia 2018r. czyli dokładnie w magiczny dzień, w którym nasze domostwa zwykł odwiedzać pewien znany wszystkim dzieciom jegomość o zgrabnym imieniu (św.) do naszej szkoły nie przybył jeden ale kilkunastu Mikołajów z Politechniki Rzeszowskiej wraz z Rektorem prof. dr hab. inż. Tadeuszem Markowskim.

Od władz uczelni nasi uczniowie dostali wspaniałe prezenty w postaci gier, zabawek dla dzieci przedszkolnych, książek, z których uczniowie mogą korzystać w bibliotece szkolnej oraz mnóstwa słodkości. Po rozdaniu prezentów, uczniowie rozeszli się do swoich klas na lekcje, a nasi darczyńcy zostali zaproszeni na uroczysty obiad.

Tradycja obdarowywania naszych uczniów prezentami przez Politechnikę Rzeszowską trwa już długie lata ale za każdym razem jesteśmy tak samo, a może nawet coraz bardziej wdzięczni za czas poświęcony na przygotowanie paczek mikołajkowych, dostarczenie ich do naszej szkoły i wręczenie ich dzieciom. To bardzo szlachetna inicjatywa, która pokazuje nam, że dawanie ma sens tylko wtedy, gdy w prezencie oprócz rzeczy materialnych znajduje się odrobina serca.

Tekst: Diana Marcyszyn

Czytaj więcej... »

29 listopada w naszej szkole przebiegał pod hasłem wróżb i zabaw. Andrzejki są wspaniałą okazją do tego, aby wspólnie ze znajomymi spędzić czas, są również źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

W naszej szkole w godzinach od 15.00 – 19.00 odbyła się wyczekiwana dyskoteka integrująca społeczność uczniowską, zarówno tę młodszą jak i starszą. Zabawę, jak co roku, prowadził Samorząd Uczniowski przy pomocy nauczycieli. Ulubiona muzyka uczniów i dekoracje sprawiły, że wszyscy poczuli tę niezwykłą atmosferę i świetnie się bawili. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki z nazwami zawodów przyszłości, trzymał klucz, przez który przelewano wosk, brał udział w „wyścigu butów”. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. 

Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i każdy z utęsknieniem czeka już na następny andrzejkowy bal. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.

Czytaj więcej... »

„(…) Wolność to diament do oszlifowania
A zabłyśnie blaskiem nie do opisania (…)”. Marek Grechuta

W tym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Warto przypomnieć, że po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję, w 1918 roku nasz ukochany kraj odzyskał wolność. Aby upamiętnić tę ważną dla naszej ojczyzny datę, nasza szkoła zorganizowała kilka wydarzeń o tematyce niepodległościowej.

Na początek, zobaczmy na kalendarium obchodów tej okrągłej rocznicy w naszej szkole:

  1. 18 października – wewnątrzszkolny konkurs na klasowe wykonanie plakatów o tematyce niepodległościowej

Pierwszą rzeczą jaką nasi uczniowie zrobili, aby uczcić pamięć o wyzwoleniu naszego kraju z jarzma 123- letniej niewoli były plakaty. Każda klasa wykonała swoją pracę plastyczną, którą następnie prezentowała podczas apelu szkolnego zorganizowanego specjalnie z tej okazji. Jury złożone z nauczycieli jednogłośnie zdecydowało, że pierwsze miejsce należy się wszystkim klasom jednocześnie. Wszyscy uczniowie bardzo się starali i dzięki ich zaangażowaniu nasza szkoła została przyozdobiona wspaniałymi plakatami, które codziennie można podziwiać na dolnym korytarzu.

  1. 23 października – „Czytanie niepodległościowe”

Najlepszą wizytówką człowieka jest jego język, dlatego 23 października na głównym korytarzu szkoły odbyło się „Czytanie niepodległościowe”. Klasy od 4-8 wraz z nauczycielami czytali na głos fragmenty takich utworów jak „Latarnik” oraz „Stary wiarus z Reggio”. Uczniowie i nauczyciele czytali wybrane fragmenty lektur do mikrofonu, siedząc na środku, tak aby słuchacze mogli usłyszeć i zrozumieć treść czytanych utworów. Wydarzenia takie wzbogacają nie tylko umysł, ale również kształtują łatwość w publicznym wypowiadaniu się.

  1. 30 października – „Dyktando niepodległościowe”

Kolejnym punktem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości było dyktando niepodległościowe, które odbyło się 30 października w trzech kategoriach wiekowych – klasy 2-3, 4-6 oraz 7-8. Zadaniem uczestników drugiej i trzeciej kategorii wiekowej było napisanie dyktowanego przez nauczycielkę panią Bożenę Plezię tekstu o tematyce niepodległościowej. Pierwszy nosił tytuł „Wygrał Polskę na fortepianie” i dotyczył jednego z ojców niepodległości – Ignacego Jana Paderewskiego, natomiast drugi – „Dzień jak nie co dzień, czyli minidyktando na stulecie niepodległości” opowiadał o tym, jak świętowano niepodległość zaraz po jej odzyskaniu.

  1. 6 listopada – Pieczenie oraz roznoszenie ciasteczek niepodległościowych dla oddziału „0”

Patriotyzm i wiedzę o ojczyźnie trzeba zaszczepiać w ludziach od najmłodszych lat ich życia, dlatego nasi najmłodsi uczniowie również czynnie brali udział w obchodach 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wraz z wychowawczynią panią Kamilą Fedak, piekli, przyozdabiali i roznosili najbliższym mieszkańcom naszej szkoły piękne i pyszne ciasteczka.

  1. 9 listopada – Akademia z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

9 listopada w naszej szkole odbył się apel podsumowujący obchody jednej z najważniejszych dla naszego kraju dat. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego o godz. 11.11 rozpoczęła się akademia. Została ona przygotowana przez panią Dianę Marcyszyn. Oprawę muzyczną przygotował pan Radosław Nosek. Udział w niej brali uczniowie klas IV-VIII, którzy rzetelnie i skrupulatnie przygotowali się do występu. Każdy z występujących podczas akademii miał biało – czerwony kotylion przygotowany wspólnie z Panią Moniką Drozdalską – Hołub podczas lekcji plastyki. Z pomocą wychowawców zrobili również piękne dekoracje, które były doskonałym tłem uświetniającym całe wydarzenie. Po akademii przyszedł czas na ostatni punkt programu, czyli konkurs na pieśni niepodległościowe. Podobnie jak podczas wykonywania plakatu i tutaj każda klasa opracowała swoją pieśń i wykonała ją przed całą szkołą. Tutaj również nasi uczniowie zasługują na ogromną pochwałę, bo wszyscy śpiewali wspaniale, a wykonania pieśni szczególnie starszych klas chwytały za serce i w niektórych momentach samym wychowawcom udało się uronić łezkę. 

Pragniemy, aby uczniowie naszej szkoły byli zafascynowani swoim dziedzictwem kulturowym i historycznym ale również, aby kochali swój kraj. Dlatego też, staramy się, żeby patriotyzm nie był nudny. Poznajemy zatem tradycje regionu, czytamy legendy, organizujemy wycieczki i konkursy.

„Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”. Jan Paweł II

Tekst: Diana Marcyszyn

Czytaj więcej... »

Kontakt

Szkoła Podstawowa
Fundacji "Elementarz"
im. Szybowników Polskich
w Bezmiechowej Dolnej

Bezmiechowa Dolna 215
38-600 Lesko
tel. 134696461

e-mial: spbezmiechowa1@op.pl
www.spbezmiechowa.pl
Certyfikat
W roku szkolnym 2002/2003 nasza szkoła otrzymała certyfikat "Szkoła z klasą". Braliśmy udział w akcji organizowanej przez "Gazetę Wyborczą" oraz Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Aleksandra Kwaśniewskiego.