Author Archive

Światowy Dzień Pluszowego Misia po raz pierwszy był obchodzony dnia 25 listopada 2002 roku, natomiast historia pluszowej przytulanki jest znacznie dłuższa. Pierwsza maskotka została wyprodukowana wiele lat wcześniej, w 1903 roku.

Mogłoby się wydawać, że pluszowy miś to tylko dziecięca zabawka, ale one często towarzyszą nam przez lata. Swoje przytulanki mamy przekazują swoim dzieciom, aby nadal mogły wtulać się małe rączki, wysłuchiwać sekretów i zwierzeń, towarzyszyć im podczas snu. Pluszaki są bardzo ważne w rozwoju dziecka: uczą odpowiedzialności i troski, pomagają przełamać lęki u dziecka, przytulanie misiów działa uspokajająco, wspierają budowanie relacji międzyludzkich oraz pobudzają wyobraźnię.

Dzieci z oddziału przedszkolnego także obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Wykonały wiele ‘’misiowych’’ zadań, np. misiowe szlaczki, zakodowane kolorowanki, zagadki o znanych misiach, misiowy tor przeszkód, wyklejanie misiów z plasteliny, rysowanie misia według instrukcji. Naszą salę wypełniło więc mnóstwo misiów – ogromne pluszaki, mniejsze, ukochane misie przyniesione przez dzieci oraz rysunki misiów. Pobawiliśmy się także w ,,Starego niedźwiedzia’’ oraz zaśpiewaliśmy piosenkę ,,O kochaniu misia”. Na koniec zajęć dzieci wtulone w swoje ukochane przytulanki słuchały bajek o przygodach Misia Uszatka i Kubusia Puchatka.

Tekst i zdjęcia:
Magdalena Krasulak

Czytaj więcej... »

 

We wtorek (22 listopada) uczniów z naszej szkoły odwiedziła pani leśnik, sympatyczna pani Agnieszka. Poprowadziła angażujące i ciekawe zajęcia dla dzieci od przedszkola do klasy trzeciej, oraz dla klasy czwartej, piątej i szóstej.

Podczas zajęć dzieci poznały dokładnie zadania i obowiązki leśnika. Nauczyły się rozpoznawać i dopasowywać szyszki i nasiona do odpowiednich gatunków drzew. Z zaciekawieniem oglądały prezentację przygotowaną przez panią Agnieszkę oraz nagrane przez nią filmy, na których można było podejrzeć zwyczaje i zachowania zwierząt z naszych pobliskich lasów: dzików, wilków, niedźwiedzi, borsuków.

Dzieci otrzymały do wykonania wiele ciekawych zadań: np. drewniane puzzle z wizerunkami zwierząt z naszych lasów, klocków z podobiznami zwierząt, dopasowywanie zwierząt dorosłych do ich potomstwa, leśne memory i wiele innych, a także ciekawe zadania tj. rozsypanki wyrazowe, labirynty, wykreślanki, wszystko związane z tematyką lasu. Dzieci aktywnie odpowiadały na pytania, rozwiązywały zadania a pani leśnik każdego uczestnika zajęć obdarowała upominkami.

Wszyscy bardzo miło wspominają spotkanie z panią leśnik i już dopytują o następne :) 

 

Tekst i zdjęcia:
Magdalena Krasulak

Czytaj więcej... »

 

 

„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo,

 zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska.”

(Józef Piłsudski)

 

Dnia 10 listopada 2022 odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Uczniowie naszej szkoły pod okiem Pani Bożeny Plezi i Agnieszki Wańcy przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek wzruszającą lekcję historii.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada na święto narodowe można uzasadnić zbiegiem wydarzeń, które miały miejsce w Polsce i na świecie, a przede wszystkim z zakończeniem I wojny światowej, oraz zawarciem rozejmu w Compiegne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec.

Nasza szkolna uroczystość podkreśliła wagę tych historycznych wydarzeń pięknymi pieśniami patriotycznymi takimi jak „Rozkwitały pąki białych róż”, „Flaga” oraz „Biały orzeł wzbić się nie może”. Szczególnego wzruszenia dostarczyło wykonanie pieśni „Smutno mi Boże” na podstawie „Humnu o zachodzie słońca na morzu” przez Emilkę Żenczakowską i Natalię Wańcę.

Chłopcy z klasy siódmej przypomnieli jak wyglądały losy naszego kraju w czasach zaborów, wspominali powstania, oraz walkę prostych obywateli o zachowanie tożsamości narodowej.  Historyczne informacje przeplatane było pięknymi recytacjami (List córki do ojca) i inscenizacjami w wykonaniu uczennic i uczniów z klasy piątej i ósmej.

Na zakończenie uroczystości głos zabrała pani dyrektor Agata Wójcicka, która podkreśliła wagę tego święta, oraz pogratulowała naszym szkolnym artystom i artystkom pięknego występu, oraz zaprosiła do wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji #szkoladohymnu.

 

                                                                                                                            Tekst i zdjęcia:
Monika Czech

Czytaj więcej... »

 

Uczniowie klas 2 i 3 zrealizowali zad. 16 z MODUŁU II – „Do hymnu!”. Wspólnie z całą szkołą zaśpiewali hymn narodowy.  Wzięli również udział w uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości – przygotowując pieśń „Biały orzeł wzbić się nie może”.

 

Tekst: Agnieszka Wańca

„Na czym polega prawidłowe odżywianie się i zdrowy styl życia?”

W dniu 8 listopada uczniowie klas I-VIII wzięli udział w spotkaniu z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Ustrzyk Dolnych na temat właściwego odżywania się i trybu życia. Zajęcia obfitowały w szereg interesujących zagadnień związanych z odżywianiem się, zarówno w domu jak i w szkole. Podkreślano, jak ważne jest uwzględnianie w swoich posiłkach wszystkich składników pokarmowych, dbanie o jakość i ilość spożywanych pokarmów, picie wody czy naturalnych soków, ograniczanie tłuszczów, cukru i soli, przestrzeganie zasady przyjmowania 5 posiłków o stałych porach dnia.

Niezwykle ważna w utrzymaniu dobrego zdrowia i samopoczucia jest aktywność fizyczna, w szczególności ruch na świeżym powietrzu. Istotne jest odżywianie i dotlenianie komórek ciała. Stare powiedzenie „W zdrowym ciele-zdrowy duch” jest jak najbardziej prawdziwe i przekonujące.

Życzymy wszystkim dzieciom i dorosłym, aby zawsze znaleźli czas na przygotowanie i spożycie smacznego oraz zdrowego posiłku, a także na aktywne spędzanie czasu wolnego.

 

Tekst: Lucyna Matuszewska
Zdjęcia: Paweł Król

Czytaj więcej... »

 

W dniu 10 listopada 2022 roku przed Narodowym Świętem Niepodległości odbyło się pasowanie na ucznia pierwszoklasistów.

Uczniowie odświętnie ubrani przyszli do szkoły na godzinę 11:50. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu szkolnego a  po powitaniu przez przedstawicieli Samorządu Szkolnego  złożyli uczniowskie ślubowanie. Po ślubowaniu Pani Dyrektor Agata Wójcicka dokonała pasowania na ucznia. Następnie dzieci pod kierunkiem wychowawcy p. Janusza Kurconia wystąpiły przed p. dyrektor, nauczycielami, rodzicami i starszymi kolegami. Po występie Pani Dyrektor wręczyła im przygotowane wcześniej upominki  a wychowawca pamiątkowe dyplomy.

Po krótkiej sesji zdjęciowej uczniowie wraz z rodzicami, p. dyrektor oraz wychowawcą świętowali w swojej sali. Rodzice przygotowali dla nich ciasto, słodycze i upominki, było wesoło i przyjemnie.

 

Tekst: Janusz Kurcoń
Zdjęcia: Paweł Król

Czytaj więcej... »

 

Szczegóły plakatów

Zakończyliśmy sprzedaż „cegiełek” – drobnych pomocy naukowych w formie kalendarzyków do wykorzystania w nauce np. z j. polskiego, j. angielskiego, j. niemieckiego, czy matematyki w ramach przeprowadzonej akcji „Szkoło – Pomóż i Ty”. Zbiórka pieniężna wyniosła 235,00 złotych, którą w całości przekazano na konto Fundacji na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych “Pomóż i Ty” działającej w Gdyni przy ulicy Płockiej 5A. W tym roku szkolnym tj. 2022/23 zebraną darowiznę przeznaczono na zakup specjalistycznego sprzętu ortopedycznego dla 9-letniej Patrycji Ryś. 

Nasza szkoła jest pełna Dobrych Aniołów-dzieci, uczniów, pracowników obsługi oraz nauczycieli, i to dzięki nim, może nieść pomoc innym ludziom będącym w cierpieniu. Dobroczynność jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka, uczy jak być szlachetnym i życzliwym. Daje szczęście tym, którzy ofiarują, i tym, którzy są obdarowywani. Pozwala wierzyć, że nie jesteśmy sami, kiedy znajdziemy się w trudnej sytuacji.

Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom oraz uczennicom z klas starszych, które trudziły się na przerwach między lekcjami i zbierały datki.

Tekst: Lucyna Matuszewska

Kontakt

Szkoła Podstawowa
im. Szybowników Polskich
w Bezmiechowej Dolnej

Bezmiechowa Dolna 215
38-600 Lesko
tel. 134696461

e-mail: spbezmiechowa1@op.pl

www.spbezmiechowa.pl
Certyfikat
W roku szkolnym 2002/2003 nasza szkoła otrzymała certyfikat "Szkoła z klasą". Braliśmy udział w akcji organizowanej przez "Gazetę Wyborczą" oraz Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Aleksandra Kwaśniewskiego.