Author Archive

Dnia 19.05.2023r. uczniowie klas 1-3 wyruszyli na wycieczkę do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, Dworu „Muzeum Marii Konopnickiej” w Żarnowcu oraz do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

        „Człowiek na świecie jest jak żołnierz na warcie dopóki żyje, pracować musi, a co zapracuje  tego do grobu nie zabierze, przyda się to dla innych ludzi…” 
I.Łukasiewicz

Bóbrka przywitała nas ponurą pogodą. Choć było zimno, wcale nie przeszkadzało nam to w zwiedzaniu i poruszaniu się leśnymi ścieżkami. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o Ignacym  Łukasiewiczu- aptekarzu, społeczniku, działaczu niepodległościowym, a przede wszystkim – wynalazcy lampy naftowej. Ignacy Łukasiewicz był jednym z trzech założycieli kopalni ropy naftowej w Bóbrce. Działa ona do dnia dzisiejszego! Pośrodku kopalni stoi kamienny obelisk ustawiony przez Ignacego Łukasiewicza na pamiątkę założenia kopalni.  Mieliśmy również okazję podziwiać dwa oryginalne szyby naftowe z XIX w o imionach „Franek” i „Janina”. Natomiast w domu Łukasiewicza  zaprezentowano nam słuchowisko  poświęcone historii odkrycia nafty i założenia kopalni ropy naftowej. Widzieliśmy także ekspozycję przepięknych lamp naftowych.

Następnie udaliśmy się do Żarnowca. W Muzeum zapoznaliśmy się z bogatym dorobkiem artystycznym naszej wspaniałej poetki i pisarki – Marii Konopnickiej. Poznaliśmy historię powstania „Roty” oraz wspólnie ją odśpiewaliśmy. Podziwialiśmy „Kolekcję Darów Jubileuszowych”, zwiedziliśmy kilka pomieszczeń urządzonych w duchu epoki – gabinet, sień, jadalnie, pokój kredensowy – tu dwie uczennice Sara i Elena zagrały na pianinie krótkie utwory.

Po przerwie obiadowej wyruszyliśmy w dalszą podróż – do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Tu poznaliśmy historię powstania szkła oraz tajniki tworzenia szklanych ozdób. Mieliśmy również możliwość przygotowania prezentów dla mam z okazji zbliżającego się ich święta.

Wycieczka została dofinansowana w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Tekst i zdjęcia:
Agnieszka Wańca

Czytaj więcej... »

9 maja w naszej szkole odbyły się warsztaty dla całej społeczności uczniowskiej pod tytułem: Szkoła przyszłości: „Modularny i mobilny system zielonych klas”.

Warsztaty zorganizowane były przez Katedrę Planowania Przestrzennego, Projektowania Urbanistycznego i Ruralistycznego Politechniki Krakowskiej, Katedrę Architektury i Urbanistyki Politechniki Rzeszowskiej oraz Studenckie Koło Naukowe „Młoda Urbanistyka” PK. Odbyły się one w dwóch grupach wiekowych: starszej i młodszej. 

Uczniowie mieli za zadanie zaprojektować swoja wymarzoną klasę wtopioną w krajobraz zielony znajdujący się wokół szkoły. Realizacja tego zadania wzbudzała wiele emocji. Młodzi architekci wykazali się dużą pomysłowością i zaangażowaniem. Bardzo pomocne okazały się rady studentów architektury, którzy czuwali nad wykonaniem zadania.

Na zakończenie spotkania studenci architektury oraz ich opiekunowie próbowali przybliżyć pracę architekta i urbanisty opowiadając z fascynacją o tych zawodach.

Tekst: Monika Drozdalska-Hołub
Zdjęcia: Magdalena Krasulak

Czytaj więcej... »


„Ojczyznę, kocha się nie dlatego, że wielka,
ale dlatego, że własna”.

28 kwietnia 2023r. w naszej szkole, jak co roku, odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

Uczennice i uczniowie z klas V,VII i VIII wraz ze specjalnym udziałem nauczyciela historii Pana Janusza Kurconia, przygotowali lekcję historii pod tytułem: „Konstytucja 3 Maja- jak i kiedy powstał najważniejszy dokument w naszym państwie.” Montaż słowno-muzyczny składał się z piosenki przygotowanej przez uczennice z klasy V i przewodniczącą szkoły- Natalię Wańcę oraz scenek rodzajowych, podczas których uczniowie mieli przyjemność występować w kostiumach wypożyczonych w Środowiskowym Domu Samopomocy im. ks. Ludwika Palucha w Lesku, za co bardzo serdecznie dziękujemy Pani kierownik Bogumile Gołda – Wasylewicz  i pracownikom.  Dziękujemy również przybyłym gościom, Panu Jackowi Bańczakowi oraz ks. proboszczowi Romanowi Łobazie za uczestnictwo w tym ważnym dla naszej szkoły wydarzeniu.

Akademia była okazją do refleksji nad wydarzeniami sprzed 232 lat i dowodem pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem. Była to także okoliczność sprzyjająca do pielęgnowania patriotyzmu wśród uczniów naszej szkoły.

                                                                     Tekst: Anna Wnęk

Czytaj więcej... »

W dniu 21 kwietnia uczniowie klas I-VIII Szkoły Podstawowej z Bezmiechowej Dolnej  w ramach corocznej akcji sprzątania świata podjęli wspólną inicjatywę mającą na celu uporządkowanie okolicznych miejsc, które na co dzień mijamy, lecz nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, co nas tak naprawdę otacza.

W związku z tą szlachetną akcją, która przywędrowała do nas z Australii, nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły, wyposażeni w rękawice i worki, wyruszyli po okolicy, aby zebrać jak największą ilość śmieci. Tym samym podkreślili jak ważne są działania proekologiczne na rzecz naszej planety oraz miejscowości w której mieszkamy.

Wszyscy uczniowie, zarówno ci najmłodsi jak i starsi, wywiązali się wzorowo ze swojego zadania. Skrupulatnie sprzątali okolice szybowiska, miejsca pamięci jak również stadionu piłkarskiego oraz  przydrogowe rowy melioracyjne. Szczególnie warto podkreślić duże zaangażowanie najmłodszych uczestników, dla których była to przede wszystkim świetna lekcja o środowisku i przyrodzie jak również doskonała okazja do pielęgnowania koleżeńskich relacji oraz nauka współpracy.

Podczas działań na rzecz naszej małej ojczyzny nauczyciele podkreślali szczególną wartość czystego środowiska, jego wpływ na otaczające nas rzeki, lasy, powietrze oraz glebę, która tak naprawdę jest żywicielką ludzi i zwierząt. Warto dodać, że uczniowie naszej szkoły są doskonale zorientowani czym jest segregacja i wcale nie mieli większych problemów z przyporządkowaniem śmieci do odpowiednich grup worków. Świadczy to o wysokiej świadomości ekologicznej, o którą zadbali zarówno rodzice w domu jak również szkoła.

Na koniec warto podkreślić, że akcja, która odbyła się na świecie po raz 29  na pewno korzystnie wpływa na nasze zdrowie fizyczne oraz estetyczny wygląd otoczenia w którym żyjemy. A więc dbajmy i dalej wspólnie razem kontynuujmy tę wspaniałą misję nie tylko dla naszej planety ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń, którym kiedyś ustąpimy miejsca.

Tekst: Paweł Król

W dniach 20-21.04.2023 dzieci z oddziału przedszkolnego włączyły się obchody Światowego Dnia Ziemi, który wypada 22.04.2023.

Nasze przedszkolaki uczą się dbania o przyrodę przez cały rok biorąc udział w projekcie ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury” – programu edukacyjnego dla szkół i przedszkoli na temat ekologii, ochrony przyrody i życia w zgodzie z naturą. Natomiast w ramach Dnia Ziemi odbyły się ciekawe zajęcia edukacyjne, projekcja filmu o tematyce ekologicznej, zabawy badawcze, różnorodne zadania do wykonanie zlecone od ‘kolegi z przyszłości’.

Dzieci poznały różne sposoby ochrony najbliższego środowiska oraz dowiedziały się, jak troszczyć się o Ziemię. Wiedzą już, co jej szkodzi oraz jak o nią dbać: sadzić drzewa i pielęgnować roślinność; dbać o otaczającą nas przyrodę; oszczędzać prąd i wodę; nie marnować jedzenia; nie śmiecić, segregować śmieci oraz ograniczać używanie plastiku – bo woreczek plastikowy rozkłada się 400lat!  Przedszkolaki wybrały się także na sprzątanie okolicy.

Na koniec, korzystając z pięknej, wiosennej pogody, wykonały na placu przed szkołą plakat – Nasza zielona planeta – Ziemia. 

Tekst i zdjęcia:
Magdalena Krasulak

Czytaj więcej... »

W dniu 27 marca 2023 roku w sali narad Urzędu Miasta i Gminy Lesko odbył się etap gminny i 13 kwietnia 2023 roku eliminacje powiatowe OTWP pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Turniej na szczeblu gminnym jak i powiatowym składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej, a pytania dotyczyły przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej i ochrony przeciwpożarowej.

W tegorocznym konkursie naszą szkołę reprezentowali: Filip Grzejszczyk  z kl. IV i Maja Szrmowiat kl. V.
W pierwszej części uczestnicy odpowiadali na 35 pytań testowych. Druga część to rywalizacja finałowa, w której najlepsza piątka uczniów borykała się  ustnie z 3 wylosowanymi pytaniami. W wyniku  zmagań konkursowych w grupie młodszej  w etapie gminnym uczeń naszej szkoły Filip Grzejszczyk zdobył  I miejsce, a na szczeblu powiatowym  zajął II miejsce.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Gratulacje dla młodego strażaka! Dziękujemy za udział  w Turnieju i godne reprezentowanie naszej szkoły.

Tekst i zdjęcie: Zofia Biskup

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony przez ONZ w 2007 roku.

W naszej szkole obchody zostały zaplanowane na 4 kwietnia. Uczniowie jak i Grono Pedagogiczne zostali zaproszeni do ubrania się na niebiesko, w tym dniu do szkoły przyjechała Pani Katarzyna Hebda, psycholog pracujący w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Lesku by przeprowadzić zajęcia dotyczące zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Uczniowie biorąc udział w warsztatach dowiedzieli się czym są zaburzenia ze spektrum autyzmu, poznali zachowania charakterystyczne dla osób z autyzmem.

            Zostało podkreślone, że autyzm to nie choroba  a zaburzenie rozwoju mózgu.

Sposób funkcjonowania osób z autyzmem nie jest gorszy, po prostu inny.

Nie oceniaj, zrozum. 

Tekst i zdjęcia: Anna Szal

Czytaj więcej... »

Kontakt

Szkoła Podstawowa
im. Szybowników Polskich
w Bezmiechowej Dolnej

Bezmiechowa Dolna 215
38-600 Lesko
tel. 134696461

e-mail: spbezmiechowa1@op.pl

www.spbezmiechowa.pl
Certyfikat
W roku szkolnym 2002/2003 nasza szkoła otrzymała certyfikat "Szkoła z klasą". Braliśmy udział w akcji organizowanej przez "Gazetę Wyborczą" oraz Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Aleksandra Kwaśniewskiego.