Author Archive

 

19 kwietnia 2024 r. uczniowie klas 4 – 8 pod opieką nauczycieli wybrali się do Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku na spektakl pt. „Ścieżkami bogów”, wystawiony przez wrocławski Teatr „Artenes”. Przedstawienie wyreżyserował Michał Białecki na podstawie scenariusza Dietera Azaroffa. O oprawę muzyczną zadbał Jarosław Strzała.

Spektakl powstał z myślą o młodych widzach. W bardzo interesujący i efektowny sposób prezentował zarys wiedzy o bohaterach wybranych mitów greckich. Widzowie zapoznali się z najważniejszymi bóstwami starożytnej Grecji, a także z herosami i tytanami. Widowisko stanowiło ciekawą prezentację materiału omawianego na lekcjach języka polskiego, a niewątpliwym jego atutem była oprawa audiowizualna i uniwersalizm mitów, który sprawia, że rozterki Persefony, Syzyfa czy Narcyza nie są obce również ludziom współczesnym.

Wyjazd okazał się miłą i ciekawą lekcją, która na pewno wzbogaci wiedzę naszych uczniów.

 

Bożena Plezia

Czytaj więcej... »

12 kwietnia nasi ósmoklasiści udali się do Leska, aby w ramach Dni Otwartych zapoznać się z ofertą edukacyjną tamtejszego LO. 

Wszyscy odwiedzający szkołę zostali przyjęci bardzo serdecznie i życzliwie. Uczniowie LO starali się pokazać swoim młodszym kolegom i koleżankom to, co najlepsze w ich szkole.

Mieliśmy możliwość oglądnięcia różnych klasopracowni, uczestniczenia w zajęciach z chemii, biologii i języka polskiego, poznaliśmy nauczycieli, przeglądnęli kroniki szkoły, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i odwiedzili obserwatorium astronomiczne. Nie zabrakło też wspólnych śpiewów przy gitarze i konkursu wiedzy o Bieszczadach.

Czas minął bardzo przyjemnie. Każdy kto zamierza iść do Leskiego LO, a wahał się, teraz na pewno już jest przekonany i zdecydowany.  

Bożena Plezia

Czytaj więcej... »

 

Wiosna przywitała nas ciepło! Przedszkolaki sprawdziły, gdzie można ją znaleźć. Okazało się, że jest już wszędzie:))) Widać pąki na drzewach, wiosenne kwiaty, słoneczną pogodę, pąki kwiatów na drzewach jabłoni i czereśni. A na niebie zobaczyliśmy dwa bociany! 

Tekst i zdjęcia:
Magdalena Krasulak

Czytaj więcej... »

 

W dzisiejszym świecie książka nie jest dla naszych dzieci ani jedynym źródłem informacji, ani głównym elementem rozrywki.

Dlaczego zatem powinniśmy sięgać po książki od najmłodszych lat? Warto czytać dla dziesiątek rozmaitych korzyści. Od rozwijania wyobraźni, słownictwa, wiedzy i poszerzania horyzontów; przez rozwój empatii, zdolności do postawienia się w pozycji innych ludzi; po rozrywkę, rozładowanie stresu a nawet wspomaganie zdrowego snu.

W związku z tyloma dobrodziejstwami jakie niesie czytanie, promując tę aktywność wśród naszych uczniów, jak co roku, zorganizowaliśmy Dzień Pięknego Czytania.

Uczta czytelnicza odbyła się 10 i 11 kwietnia. Pierwszego dnia uczniowie klas 1,2 oraz 3 przeczytali zebranym nauczycielom, koleżankom i kolegom opowiadanie pt. „Jak Wojtek został strażakiem” autorstwa Czesława Janczarskiego oraz przepiękne wiersze Jana Brzechwy.

W drugim dniu czytali starsi, czyli uczniowie klas 4-8. W tej grupie wiekowej uczestnicy „zmierzyli się” z „Panem Tadeuszem”. Starali się, najpiękniej jak potrafili, zaprezentować przygotowane przez siebie fragmenty naszej epopei narodowej.

Wyzwanie pięknego i głośnego czytania spodobało się wszystkim uczniom. Zostali nagrodzeni brawami i słodkościami. Był to naprawdę miło i owocnie spędzony czas.

Zachęcamy wszystkich do czytania głośnego i cichego, do czytania małym
i dużym, do słuchania i snucia opowieści, bo jak powiedział Kornel Makuszyński:

 

„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,

który (…) życie napełnia światłem, a (…) serca wzruszeniem;

miłości dodaje skrzydeł, a trudowi ujmuje ciężaru.”

 

Tekst i zdjęcia: Joanna Latusek

Czytaj więcej... »

 

9 kwietnia 2024 roku kilkoro uczniów z naszej szkoły wyjechało do Leska na Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom” – etap gminny. Na miejscu okazało się, że rywalizacja będzie duża, ponieważ do turnieju zgłosili się przedstawiciele czterech szkół z naszej gminy.

Dzieci i młodzież startowała w dwóch grupach wiekowych: grupa I – uczniowie klas I-IV szkoły podstawowej, II grupa – uczniowie klas V-VIII szkoły podstawowej.

Pierwszym etapem turnieju były testy pisemne, zawierające 40 pytań. Do finałowego etapu ustnego zakwalifikowali się zawodnicy, którzy uzyskali największą ilość punktów w etapie pisemnym.

Uczeń Filip Grzejszczyk zajął II miejsce i tym samym będzie reprezentował naszą szkołę w eliminacjach powiatowych. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Serdecznie dziękujemy OSP Łukawica i Bezmiechowa za zorganizowanie transportu dzieci.

MDH

Czytaj więcej... »

 
 
„Cukrowy baranek ma złociste różki,
Pilnuje pisanek na łące z rzeżuszki.
A gdy nikt nie patrzy chorągiewką buja,
I cichutko beczy: Wesołego Alleluja!”
 
Dzieci z oddziału przedszkolnego z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych wykonały duże makaronowe pisanki do powieszenia, oraz jak co roku wspólnie z paniami piękne palmy. Do domu na Święta zabrały także drobne upominki w postaci koszyczków ze smakołykami :)
 
Tekst i zdjęcia:
Magdalena Krasulak

Czytaj więcej... »

 
Tuż przed przerwą świąteczną odbył się w naszej szkole konkurs na najpiękniejszą pisankę. Przystąpiło do niego 7 uczniów. Uczestnicy przy wykonywaniu prac stosowali różne techniki plastyczne. Były prace z bibuły, cekinów, sznurka, wstążeczek a nawet materiałów włókienniczych.
Komisja konkursowa zwracała szczególną uwagę na samodzielność i oryginalność wykonania pisanki.
 
Wyróżniono następujących uczestników:
I miejsce – Sara Wańca
II miejsce – Tomasz Solon
III miejsce – Milena Latusek
Wyróżnienie: Laura Gaber, Maja Gaber, Michał Latusek, Fabian Lach.
 
Wszystkim bardzo gratulujemy!
 
Na zakończenie apelu pani Dyrektor złożyła uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia: zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych.
Każdy również otrzymał symboliczne jajeczko z czekolady.
MDH

Czytaj więcej... »

 

W czwartek, 21 marca 2024, oficjalnie obchodziliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w naszej szkole. Już tydzień temu w klasach pojawiły się pierwsze wiosenne „gazetki”, wiosnę z każdym dniem było już widać, słychać i czuć coraz bliżej. Z tej okazji, aby uczcić ten radosny dzień, Samorząd szkolny ogłosił go Dniem Bez Plecaka oraz Świętem Kulinarnym.

Z samego rana w szkole zjawili się nasi uśmiechnięci uczniowie ciągnąc za sobą kolorowe walizki, wózki, mini kontenery,  a nawet samochodziki załadowane podręcznikami.

Jednak najlepsze miało dopiero nadejść! Po trzeciej lekcji każda klasa udała się do innej sali, aby tam oddać się kulinarnemu szaleństwu. Mieszali, ubijali, ucierali, blendowali, siekali, miksowali, kroili co się da i już po godzinie na szkolnych korytarzach rozchodziły się zapachy, których mogłaby pozazdrościć niejedna restauracja.

Każda klasa przygotowała coś innego. Było i wytrawnie i słodko, i na ciepło i na zimno.

Pierwsza klasa podała chrupiące gofry z bitą śmietaną i naleśniki z kolorową posypką.

Druga i trzecia klasa przyszykowała zdrowe wiosenne kanapki na swojskim chlebie z niezliczona ilością składników.

Czwarta klasa upiekła niezwykłe ciasto marchewkowe i zaserwowała je z koktajlem borówkowym, oraz owocową sałatką.

Piąta klasa kusiła nas babeczkami z czekoladą i bitą śmietaną, oraz naleśnikami z dżemem.

Można by rzec, że w tym wszystkim brakowało nam tylko ptasiego mleczka, ale nie! Tego cudu dokonała klasa szósta, która również usmażyła amerykańskie naleśniki typu PANCAKE.

I to nie był koniec wypieków, gdyż siódma klasa uraczyła nas kolejną słodkością, czyli pysznymi kokosankami, które zniknęły w mgnieniu oka.

I na koniec coś od prawdziwych mężczyzn, na prawdziwy głód. Chłopaki z klasy ósmej stanęli na wysokości zadania i zrobili sałatkę z kapusty pekińskiej, pomidorów, ogórków, szynki i jajek (jeśli czegoś nie pominęłam…). Do tego podali tosty z szynką, oraz pyszne wytrawne „koreczki”.

Nic dziwnego, że po degustacji potraw zostały tylko puste talerze.

21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale też Dzień Kolorowej Skarpetki – czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Symbolem tego dnia stały się kolorowe skarpetki, które oznaczają: „Kocham Cię takim, jakim jesteś”.  Nasi uczniowie również dołączyli do Zespołu Kolorowych Skarpetek, który wspiera osoby chorujące na trisomię 21, czyli zespół Downa. Ta akcja ma na celu przełamywanie stereotypów związanych z tą wadą genetyczną.

 Tekst: Monika Czech
Zdjęcia: Agnieszka Wańca

Czytaj więcej... »

 
W dniach 9 i 16 marca w Bezmiechowej Dolnej w filii Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej odbywały się warsztaty tworzenia palm i ozdób wielkanocnych.
 
W tym wydarzeniu brali udział również nasi uczniowie i uczennice, którzy wykonali przepiękne wielkanocne ozdoby.
 
Był to bardzo bardzo owocny i przyjemnie spędzony czas a efekty tego widać na poniższych zdjęciach.
 
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Wańca
 

Czytaj więcej... »

Kontakt

Szkoła Podstawowa
im. Szybowników Polskich
w Bezmiechowej Dolnej

Bezmiechowa Dolna 215
38-600 Lesko
tel. 134696461

e-mail: spbezmiechowa1@op.pl

www.spbezmiechowa.pl
Certyfikat
W roku szkolnym 2002/2003 nasza szkoła otrzymała certyfikat "Szkoła z klasą". Braliśmy udział w akcji organizowanej przez "Gazetę Wyborczą" oraz Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Aleksandra Kwaśniewskiego.